25-lecie Związku Gmin i Powiatów Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego

W roku 2022 świętujemy powstanie Związku Gmin i Powiatów Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego , którego założenia inicjatorami byli Stanisław Gorczyca, Zbigniew Babalski i Maciej Romanowski w 1997 roku. Obecnym Przewodniczącym Związku jest od 2018 roku Zbigniew Michalak. Związek zrzesza 14 gmin i 3 powiaty.

System drogi wodnej jest unikatem w skali światowej. Obecnie jest jedyną działającą na świecie,  czynna dla turystów drogą wodną opartą na systemie pochylni przemieszczających statki pomiędzy kanałami zlokalizowanymi na innej wysokości względem poziomu morza. System kanałów został oddany do użytku w 1860 i miał za zadanie skrócenie drogi transportu towarów w celu oszczędności. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału poświęconemu temu niezwykłemu systemowi drogi wodnej, a także rocznicy powstania Związku Gmin i Powiatów Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego.

Prezentacja z Jubileuszu 25-lecia Związku Gmin