Związek Gmin i Powiatów Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego
Kanał Ostródzko-Elbląski

Miasto Iława

Iława – to tu Mazury otwierają się turyście ukazując swe piękno. Przybywający z zachodu, północy czy południa Polski w Iławie po raz pierwszy stykają się z urokami krainy tysiąca jezior. Prawdziwi turyści twierdzą, że warto tu dotrzeć o każdej porze roku.

Rozciągająca się w Iławie wzdłuż Małego Jeziorka promenada nadbrzeżna pełna jest przytulnych kafejek i restauracji. Do spacerów po Iławie zachęcają również miejscowe zabytki – gotycki kościół z rokokowym ołtarzem i pozostałościami murów miejskich, neobarokowy ratusz, cztery XVIII-wieczne rzeźby przedstawiające mitologiczne postacie, neoklasycystyczna hala miejska (dziś kinoteatr), kilka secesyjnych i eklektycznych kamieniczek oraz wiele budynków neogotyckich, w tym dworzec kolejowy i wieże ciśnień.

Iławę i okolice można podziwiać również z pokładu miejskiego tramwaju wodnego „Ilavia”. Istnieje również możliwość wypłynięcia na Jeziorak wynajętym jachtem ze sternikiem i opłynięcia Wielkiej Żuławy – największej wyspy śródlądowej w Europie. To jedna z 16 różnej wielkości wysp znajdujących się na najdłuższym jeziorze w Polsce. Każda z nich kryje swoją własną tajemnicę.

Tym, co przyciąga do Iławy i nad Jeziorak, są liczne szlaki wodne. Do najbardziej znanych należy szlak łączący Iławę z Zalewem Wiślanym. Doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych stały się powodem organizacji wielu imprez sportowych, na których zmagają się zarówno początkujący, jak też zawodowi żeglarze.

Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek oraz jazdy konnej mogą przemierzać w okolicach miasta ponad 700 kilometrów szlaków turystycznych. Biegną one przez ogromne kompleksy leśne, brzegami rzek i jezior.

Jan Paweł II gościł w Iławie dwukrotnie: w 1959 i 1973 roku.

Pan Samochodzik – główny bohater powieści Zbigniewa Nienackiego – wielokrotnie gościł w Iławie i nad Jeziorakiem, szukając tu ukrytych skarbów

W okolicach Iławy znajduje się ponad 60 pomników przyrody ożywionej. Iława ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji kulturalnych. Szeroki wachlarz odbywających się tu imprez, obecność wielu instytucji zrzeszających ludzi kultury i sztuki oraz bogata tradycja czynią z miasta kulturalne centrum tej części Warmii i Mazur.

Iława gwarantuje nie tylko niezliczone ilości aktywnego wypoczynku. Na wszystkich, którzy odwiedzą miasto, czeka bardzo dobrze przygotowana baza turystyczna, w skład której wchodzą hotele o każdym standardzie, pensjonaty, przystanie, wypożyczalnie sprzętu wodnego, restauracje i kawiarnie. Dużym atutem miasta jest bardzo dobrze przygotowana infrastruktura sportowa i kulturalna. Na turystów czekają tu nowoczesne kompleksy boisk, amfiteatr, kinoteatr, galerie sztuki oraz hala sportowo-widowiskowa. Dzieci, które przybędą do Iławy z rowerami lub wypożyczą je na miejscu, mogą spróbować swoich sił w Miasteczku Ruchu Drogowego – komunikacyjnym układzie ulic w zmniejszonej skali.

 

www.ilawa.pl

powrót